Hyacint jsem kdysi považovala spiše za jarní květinu, ale vzhledem k tomu, že ve Švédsku se používá jako vánoční květina, tak jsem se přeorientovala.
Jul – Vánoce
 

 
 
 

 
Hyacint je vánoční záležitostí a je součástí vánočních dekorací. Jsou to typické vánoční rostliny, i když u nás jsou díky svěžím barvám a vůni oblíbené především na jaře.  Začínají vykvétat již v listopadu. Mohou se tak stát nádhernou dekorací, která zkrášlí jakýkoliv interiér. Jsou efektní i na vánočním stole.
 

 
 
Hyacint
…je známá a překrásně vonící jarní cibulovina, o které možná nevíte, jak praví řecká mytologie, že byla pojmenovaná po krásném spartanském princi. Spartský královský syn, který se jmenoval Hyakinthos, byl nedopatřením zabit diskem, kte­rý hodil bůh Apollo. Hyakinthos si zvolil za přítele Apollóna, čímž urazil Zephyra, boha západního větru. Jednoho dne, kdy Apollón učil mladíka házet diskem, žárlivý Zephyros disk mrštil zpět a Hyakintha zabil. Z jeho krve pak vyrostla nová květina, která byla pojmenována hyacint. Podle moderních výzkumů se však jednalo o divoký kosatec. Zephyrus za svůj čin nedošel odplaty od rozzuřeného Apolla, neboť se za něj postavil Eros, bůh lásky, který jeho čin ospravedlnil jako akt hluboké lásky a pouze mu přikázal, aby mu navěky sloužil.

 

 
 
 
 
 
 
 

1 Komentář

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account