Meduňka lékařská

Oproti třezalce má meduňka slabší účinky, na druhé straně nemá výrazné vedlejší efekty a může ji dlouhodobě užívat skoro každý. Působí jako sedativum, proto se doporučuje při stavech úzkosti, nespavosti a některých psychických poruchách. Přispívá k pocitu pohody a pomáhá navodit klidný spánek. Je vhodná třeba na uklidnění a uvolnění po těžkém dni v práci.

Meduňka je bylinka rozšířená po celém Česku. Pro její léčivé a zklidňující účinky se pěstuje nejen v zahrádkách, ale i na balkonech. Oblíbená je i pro její příjemnou citrónovou vůni, kterou dokáže dochutit nápoje i jídla. Použití má však opravdu široké, a proto si zaslouží vaši zvýšenou pozornost. A co jste o ní určitě netušili? Z jejích květů se získává esenciální olej patřící mezi nejdražší na světě.

Zvláště u meduňky by byla velká škoda neudělat si dostatečnou zásobu jejích léčivých listů. K léčebným a kosmetickým účinkům lze využít prakticky celou nať s listy, kterou sušíme zavěšenou v dobře větrané místnosti. Tento způsob může ale trochu trvat, pokud tedy chcete sušení trochu urychlit, pak ze stonku listy otrhejte a sušte pouze je na bylinářských sítech na dobře větraném místě bez přístupu slunečních paprsků. Sušenou bylinku lze využít různými způsoby, ideálně do bylinkových směsí na přípravu chutných bylinkových čajů.

Pokud rádi vyrábíte domácí mýdla nebo jiné kosmetické produkty, můžete si do zásoby vyrobit olejový macerát. Několik hrstí sušených listů macerujte v rostlinném oleji, ideálně třeba v mandlovém, olivovém nebo avokádovém, dva až tři týdny. Každý den směs promíchejte a po uplynutí doby olej přeceďte přes filtrační papír, několik vrstev gázy nebo husté plátýnko.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account