Přesličky, které daly před několika milióny let základ obrovským zásobám černého uhlí, dosahovaly výšky až 10 metrů a pokrývaly obrovské pevninské plochy. Dnešní přeslička působí ve srovnání s tímto prvohorním předkem jako roztomilá miniatura, přesto pro nás neztrácí svůj význam a stále nabízí širokou oblast využití.
Přeslička rolní je vytrvalá rostlina, která roste na travnatých místech v příkopech, u cest i v lesích. Přeslička je známa pro své dvě podoby v přírodě. Jarní lodyha vyrůstá z jara a má na vrcholku klas s výtrusy. V létě pak na též místě vyroste jako malý zelený stromeček větvená letní lodyha.
Přeslička je prastará bylinka využívána již ve starověku. Používala se nejen k léčebným účelům, ale také k leštění cínového nebo mosazného nádobí, odtud získala jeden ze svých lidových názvů – šmirglová tráva.
Přesličku rolní nalezneme nejčastěji na hlinitých a písčitých půdách s vysokou hladinou spodní vody. Je to častý polní plevel. Oddenky jsou mnohdy až metr pod povrchem země, jako nezvaného hosta se jí jen velmi obtížně zbavujeme.
Účinky přesličky rolní

    Podporuje zdraví močové soustavy a vylučování zvýšeným vylučováním moči.
    Díky vysokému obsahu křemíku se popíjení přesličkového odvaru podílí na správné pevnosti našich kostí.
    Prospívá zdraví a pevnosti pokožky, vlasů a nehtů. 
    Podporuje zdravé fungování jater.
    Prospívá správné pružnosti cév a srdce.
    Podílí se na odolnosti těla a zdravém dýchání.

Použití přesličky rolní

    Vnitřní použití:

Čaj z přesličky pro vnitřní použití připravíme z 1 lžičky sušené natě, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 – 15 minut vyluhovat. Takto připravený odvar pijeme 2x denně po dobu 5 dnů. Poté je třeba udělat pauzu. 
Vyzkoušeno, je opravdu super na vlasy. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account