Dnes začíná advent. Čas klidu, rozjímání a přípravy na nadcházející Vánoce.

Pojďme se zastavit a alespoň na chvilku se zamysleme nad smyslem adventu.

Víte vůbec, co znamená zapalování svíček na adventním věnečku?

 

Adventní věnec a zapalování jeho svíček patří mezi tradiční rituály předvánoční doby. 

Základem je kulatý věnec a jeho symbolika je více než jasná. Znamená kolo osudu, koloběh dějů a dějin, všechno se točí a nic nemá konec, protože tam, kde je pomyslný konec, je ihned nový začátek. Kolo je tedy základ. Podle tradic by měl mít věnec na sobě jehličí nebo cesmínu. Jehličí bylo symbolem zdraví a jeho jehličky svými špičkami odháněly všechno zlé, stejně jako ostré listy cesmínu.
 
Počet svící na věnci je typicky čtyři. Číslo čtyři jasně značí symboliku čtyř ročních období a čtyř světových stran.Svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček.

 
3.12.2017 – železná neděle
Zapaluje se první svíce. Tato svíčka symbolizuje Naději. Naději v lepší zítřky, ve zdravou budoucnost, ve splnění přání a tužeb, které nosíme v srdcích.
10.12. 2017 – bronzová neděle
Zapaluje se druhá svíce. Druhou svíci zapalujeme za Mír – za mír v sobě, v lidech kolem, v zemi naší i v těch za hranicemi.
17.12.2017 – stříbrná neděle
Třetí svíci zažeháváme za Přátelství. Vyjadřujeme tím dík za všechny své blízké kamarády a známé, kolegy z práce, sousedy a přejeme si, aby se uzdravily všechny naše emocemi rozbourané vztahy s blízkými, se kterými si zrovna nemůžeme přijít na jméno.
24.12.2017 – zlatá neděle
Letos připadá zlatá neděle na Štědrý den. Poslední svíčka je svíčka Lásky. Ta jediná je smyslem všeho našeho bytí a není třeba k ní cokoliv dodávat.
 

Přeji vám všem klidný andvent bez shonu a nervozity. Zkusme to letos malinko jinak….
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account