Nedaleko Bakova nad Jizerou se asi 1 km od zastávky vlaku na nevelkém kopci romanticky tyčí zříceniny hradu Zvířetice.

Hrad byl založen asi v prvním desetiletí 14. století Markvarticem Zdislavem, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka a jeho manželky blahoslavené Zdislavy. Zdislav, který se psal stále z Lemberka se v pramenech objevuje v letech 1273–1318. Jeho synové Heřman a Markvart se již psali po novém rodovém sídle Zvířeticích.

 

Starší Heřman stál ve zmatcích po vymření Přemyslovců roku 1306 nejprve na straně Jindřicha Korutanského, který ho roku 1309 jmenoval nejvyšším purkrabím. Poté co Jindřich své rozhodnutí změnil, přiklonili se oba bratři na stranu nejmladší Přemyslovny Elišky a mladší Markvart jí také doprovázel do Špýru ke svatbě s Janem Lucemburským. Na straně nového krále setrvali i v bojích, které proti němu rozpoutalo české panstvo v čele s Jindřichem z Lipé. Zvířetičtí se však účastnili i bojů uvnitř rozrodu Markvarticů.

Později byl hrad renesančně přestavován. Opuštěn byl následně po požárech v letech 1693 a 1720.

Ve Zvířeticích bylo nedávano otevřeno nové moderní infocentrum, kde můžete zažít virtuální 3D prohlídku. Samotná návštěva a prohlídka areálu je bez průvodce. Budete si tak sami moci prohlédnout celý areál, obdivovat torza vysokých zdí.

Hrad je přístupný celoročně, přístup na věž je omezen na dobu květen – září od 9.00 – 19.00 hod. Z důvodu nepříznivých klimatických podmínek či bezpečnostních a technických důvodů může být přístup provozovatelem omezen nebo zrušen.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account