Hrachoviště je bývalá vesnice ve Středních Brdech, asi 5 km západně od Jinců. Do roku 2015 ležela na území vojenského újezdu Brdy v okrese Příbram, od 1. ledna 2016 leží v katastrálním území Podluhy v Brdech u obce Podluhy v okrese Beroun, na území cvičiště Jince.

První zmínka o obci pochází z roku 1331. Tehdy Hrachoviště patřilo k blízkému hradu Valdek. Pracovní příležitost měli obyvatelé v dolech na Jedové hoře. V letech 1869–1900 byla vesnice osadou obce Hvozdec, poté byla rozdělena mezi obce Hvozdec a Podluhy. Část patřící pod Podluhy se stala součástí vojenského újezdu Brdy, Hvozdecká část se nakrátko stala ve 30. letech 20. století samostatnou obcí.

V polovině 20. století mělo Hrachoviště 51 obyvatel. Nebyla sem zavedena elektřina. Osud obce přišel ze dne na den. V roce 1952 bylo vydáno rozhodnutí, že zde bude cvičit armáda na 3. světovou válku. Druhý den přijely buldozery a z Hrachoviště zbyla jediná stodola.

Kolem Hrachoviště je pár luk, kolem nich jsou lesy. Žije zde velice vzácný listonoh letní, který se vyskytuje jen na několika místech v Čechách a jinde v Evropě též není častý. Lze zde najít i další vzácné živočichy, například kuňku žlutobřichou.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account