Neobvykle řešený barokní zámek z první poloviny 18. století je stejně jako stavba sousedního kostela přisuzován významnému architektovi italského původu Janu Blažejovi Santinimu. Někteří badatelé však autorství připisují dalšímu vynikajícímu baroknímu staviteli Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi.

 

Barokní zámek byl postaven roku 1720 hrabětem Joachymem Harrachem. Jedná se o patrovou budovu na půdorysu písmene H, s mansardovou střechou a věžičkou s cibulovitou stříškou. Hlavní průčelí má po stranách 2 rizality s oblými nárožími, mezi nimi vypouklý střední vstupní rizalit. Stěny jsou členěny pilastry s římsami. 

Před rokem 1989 se rozpadla střecha a situace se stala kritickou, památce hrozila demolice. K té naštěstí nakonec nedošlo a po roce 1989, kdy se zámek dostal do soukromých rukou, přišla nutná a existenční rekonstrukce. Majitelem se stal JUDr. Pavel Liška (současný majitel). Zámek dostal novou střechu a průčelí novou fasádu.
Na zámku pobývala řada známých osobností – např. Oskar Nedbal, Josef Suk, Bedřich Smetana, Ignác Herman či Jaroslav Vrchlický.
Jak jsem zjistila, v současné době je zámek na prodej.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account