96

Reprezentativní sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů se nalézá přímo v centru města. Stavba byla založena ve 13. století a má bohatou historii. Vedle jedinečné Sala terreny a bohatě zdobených sálů jsou pro návštěvníka zpřístupněny umělecké sbírky, které církevní hodnostáři shromáždili v průběhu let. Jedna z největších obrazáren se slavným obrazem Apollo a Marsyas od Tiziana Veceliho, dále unikátní knihovna a hudební archiv. 

Arcibiskupský zámek se svým historickým mobiliářem, desetitisíci svazky zámecké knihovny, díly hudebního archivu i jedinečnými podklady obrazárny patří k tomu nejvýznamnějšímu, co v České republice můžeme najít.

Architektonická podoba Arcibiskupského zámku v Kroměříži je právem pokládána za perlu barokního stavitelství. Cenný mobiliář, desetitisíce svazků zámecké knihovny i jedinečné poklady obrazárny patří k tomu nejvýznamnějšímu nejen na našem území.

Mezi čtyřiceti pokoji a sály je i nejkrásnější rokokový sál v České republice – tzv. Sněmovní. Dnešní název získal v roce 1848, kdy sem bylo z Vídně na několik měsíců přeneseno zasedání ústavodárného rakouského Říšského sněmu. Vzácná zámecká sbírka hudebních rukopisů zahrnuje také díla W. A. Mozarta nebo L. van Beethovena.

Vstupní prostor do zámku z přilehlé Podzámecké zahrady – tzv Sala terrena se pyšní sochami faunů, bohatou štukovanou výzdobou i bizarními umělými jeskyněmi.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account