Není u nás snad člověka, který by hrad Krakovec neznal. Však se zde natáčel dnes již kultovní dětský film Ať žijí duchové s Tomášem Holým a dalšími skvělými herci.

Z původního hradu Krakovec na Rakovnicku zbylo dnes jen torzo věže a části hradních zdí, které však v okolní malebné krajině působí velmi romanticky.

Hrad Krakovec založil kolem roku 1381 Jíra z Roztok, významný dvořan krále Václava IV., jako pohodlné a reprezentativní venkovské sídlo. Tato vynikající stavba václavské dvorské huti je skvělým příkladem vývoje hradního stavitelství v českých zemích konce 14. století, kdy klidné poměry dovolily upřednostnit bydlení před obranou.

Během 15. století Krakovec několikrát změnil majitele a začal chátrat. V polovině 16. století prošel velkými renesančními úpravami, ale po ničivém požáru v roce 1783 byl Krakovec definitivně opuštěn a pustnul. Do současnosti se dochovala pouze zřícenina kdysi honosného sídla. Dnes mohou návštěvníci obdivovat především velké množství gotických architektonických prvků, například mohutný pilíř arkýře palácové kaple, půlválcovou věž nebo gotické sklepy. Hrad Krakovec je znám zejména jako útočiště mistra Jana Husa, který tu pobýval před odjezdem do Kostnice v letech 1413–1414.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account