Dnešní keškotoulky nás přivedly i do blízkosti tohoto krásně upraveného zámku, obzvlášť v posledních letech toto místo doopravdy prokouklo.

Zámek Vinařice se nachází cca 8 km od Mladé Boleslavi směrem na Nymburk, kde tvoří nepřehlédnutelnou dominantu zdejší krajiny.

Ves Vinařice se v pramenech objevuje již od roku 1227 jako majetek kláštera sv. Jiří v Praze. Roku 1340 snad zde stála jednoduchá gotická tvrz. Majitelé vsi i tvrze se často střídali. Jaroslav ze Šelmberka tvrz na počátku 16. století pozdně goticky přestavěl. Roku 1519 prodal Vinařice Janu Ceteňskému z Cetně. Roku 1623 byl statek Václavu Prockovi z Cetně pro účast ve stavovském povstání zkonfiskován.

Konfiskát koupil Adam z Valdštejna, kterému se zámek natolik zalíbil, že Vinařice přejmenoval na Nový Valdštejn, což si dokonce roku 1626 nechal vložit do zemských desek. V té době probíhala pozdně renesanční přestavba dokončená nejpozději roku 1638.

Zámecká budova sloužila správním a hospodářským potřebám dobrovického velkostatku. Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován, v 50. a 60. letech 20. století sloužil místnímu zemědělskému družstvu, později v něm byly byty, depozitář Památníku národního písemnictví a okresního archivu.

Od roku 2000 je v soukromých rukou, zámek je využíván k pořádání kulturních, společenských a komerčních aktivit.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account