Na závěr luhačovického putování po pramenech jsem si nechala ty, ke kterým jsme ani my sami nestihli tentokrát dojít a které nám tu zůstanou na případnou další návštěvu tohoto města.

Aloiska

Jeden z nejstarších luhačovických minerálních pramenů, známý už před rokem 1770 a používaný od 20. let 19. století. Aloisce se říkalo také Lesní pramen, Pramen v hoře nebo Luisin pramen. Vydatnost Aloisky je pouze tři litry za minutu.

Minerálka Aloiska v Luhačovicích vyvěrá v parku nad Bílou čtvrtí na jihozápadním úpatí Velké Kamenné, asi o 30 metrů výše než ostatní prameny. Nad původní studánkou a pozdější kamennou jímkou je dnes dřevěný pavilon. Ve 20. století začala vydatnost pramene klesat. Starý pramen se zrušil, znovu zachytil ve studni hluboké 14,4 metrů a získal jméno Aloiska. Současná podoba pavilonu pramene je z roku 1963.

Aloiska je ideální minerálka k pitným kúrám při onemocnění zažívacích orgánů.

Viola

Lesní minerální voda původně pod jednoduchým přístřeškem „áčkem“ slouží pacientům a dalším hostům Luhačovic od podzimu 2010. Jmenuje se podle obchodního jména ředitelky léčebného domu Praha, která iniciovala jeho objev. Na pohled je nyní velmi podobná prameni Marie.

Minerální voda Viola se nachází v lese nad pramenem Ottovky. Je dovedená potrubím dlouhým 1,3 kilometru až do lázeňského léčebného domu Praha.

Marie

Luhačovická minerálka Marie byla objevená v letech 2008 až 2010 z iniciativy ředitelky Lázeňského léčebného domu Praha Anny Kneblové a posvěcená roku 2014 za zvuku houslí. Čerpá se z hloubky 144 metrů a je dovedená zhruba kilometrovým potrubím do Lázeňského léčebného domu Praha.

Minerální pramen Marie je přírodní středně mineralizovaná studená hypotonická voda hydrogenuhličitano-vápenato-sodného (hořečnatého) typu. Vápník je potřebný pro pevnost zubů a kostí, silné srdce a normální hladinu cholesterolu, sodík pro správnou svalovou činnost a přenos nervových vzruchů.

Minerálka Marie se nachází v lese nad Lázeňským náměstím, poblíž dřevěného altánku u turistické cesty k Jezírku lásky. Veřejnosti je volně k dispozici jak u svého zdroje, tak v léčebném domu Praha. 

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account