Další vinařskou obec, kterou jsme navštívili po Mutěnicích byly právě Čejkovice. Do nitra tvrze nás přivedla keš a tak jsme si mohli celý areál pěkně prohlédnout, byť v současné době slouží jako hotel a restaurace. Nádvoří bývá volně přístupné.

Zámek vzniklý přestavbou tvrze na návrší v obci. Původní tvrz – templářská komenda – se prvně uvádí r. 1248, po zrušení řádu r. 1312 patřila pánům z Lipé, později Šternberkům. Při prodeji r. 1437 byla označena jako pustá, zřejmě v důsledku dobytí husity r. 1426; o události svědčí nález hromadného hrobu na nádvoří, v němž byl pohřben velký počet žen a dětí. R. 1466 se píše o pustém hradě, k obnově došlo před koncem 15. stol. V 16. stol. už je sídlo označováno jako zámek, jeho významné rozšíření proběhlo počátkem 17. stol.

Ve 2. polovině 20. stol. byl objekt v havarijním stavu, po dlouhodobé rekonstrukci je dnes využíván jako hotel a restaurace. Zajímavostí je podzemní chodba propojující zámek s rozsáhlými vinnými sklepy ve dvoře jižně od něj, pocházejícími rovněž ze 13. stol.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account