Druhý den naší dovolené, a také druhý sváteční červencový den, nás přátelé vyvezli do Lednice. Nu, byly pařáky, takže i ta lednice s malým EL by se hodila. Leč vyjeli jsme ráno v 7 h, tak cesta byla v pohodě :-).

Již první pohled na Státní zámek nás zcela uchvátil…

Tolik krásných věžiček a balkónů…

Nádherně upravené záhony

Státní zámek Lednice je od roku 1945 majetkem státu, je spravován Ministerstvem kultury ČR prostřednictvím Národního památkového ústavu Praha, územní odborné pracoviště v Kroměříži. Zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám v naší republice. Novogotická přestavba v 19. století z něj vytvořila romantické sídlo obklopené jedním z největších evropských parků (téměř 200 ha), ve kterém návštěvník najde palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělou zříceninu Janův hrad. Díky unikátnímu propojení stavebních památek s okolní člověkem formovanou přírodou byl v roce 1996 celý lednicko-valtický areál zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

Kamarádka mě vytáhla do skleníku, ale ten si zaslouží samostatný blog 🙂

Pak jsme spolu prošly zámecký park a zahrady…no nádhera…

Zámek je z každé strany prostě úchvatný

Došli jsme až k rybníku, kde jsme si dala výbornou zmrzlinu 🙂

vyfotili čekající loďku

a pak se vydali dále…

Až k minaretu jsme ale nedošli, vedro dělalo své a my jsme již byli hodně unavení…a také jsme to měli zase 150 km zpět k přátelům domů.

Dlouhé roky jsem si přála navštícit Lednici a letos se mi konečně mé přání splnilo…díky Květulce a Ládíkovi, našim přátelům :-), děkujeme.

 

 

Hudlenka

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account