Britskému fotografovi Willu Burrardovi – Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného černého levharta (černého pantera), zvíře natolik vzácné, že je označováno za mytické. V Africe ho naposledy zachytili v roce 1909 na snímku z Etiopie.

„Až po několika dnech mi došlo, že jsem si splnil svůj sen,“ komentoval Burrard svůj nevídaný úspěch.

Zvíře se mu podařilo zachytit po měsících čekání a pozorování. Fotopasti se svým týmem nastražil Will Burrard – Lucas v oblasti keňské rezervace Laikipia Wilderness Camp poprvé už loni. Zaslechl totiž, že zvíře někdo v okolí zahlédl.

„Probíral jsem se posledními snímky a moc jsem od nich neočekával,“ uvedl. 

„Jak jsem projížděl fotky, najednou jsem zastavil a nevěřícně zíral…oči jako inkoustová čerň…černý levhart! Nemohl jsem tomu uvěřit, až po pár dnech jsem vstřebal, že jsem splnil svůj sen,“ napsal podle deníku The Guardian na svůj blog.

„Pokud vím, jde o první vysoce kvalitní snímky tohoto druhu pořízené na fotopast,“ píše na blogu fotograf. 

Levhart je stále vzácnější

Levhart je kriticky ohrožené zvíře. Podle prohlášení zoo v americkém San Diegu není známo, kolik jich nyní na planetě žije.

Na jejich vymírání se podílí hned několik faktorů: lov, ztráta přirozeného území pro život nebo konflikty s farmáři a hospodářskými zvířaty.

Nick Pilford, vědec ze zoo v San Diegu, se svými kolegy sleduje výskyt levhartů v této oblasti a snaží se pomoci k zachování ohroženého druhu.

Toto elegantní zvíře má intenzivně černou barvu kvůli melanismu, který způsobuje nadprodukci pigmentu. „Je to vlastně opak albinismu,“ vysvětluje vědec. Ačkoliv je přes den černý, v noci na infračervených snímcích lze na jeho srsti vidět typické levhartí vzory,“ dodává.

Melanismus se vyskytuje u zhruba jedenácti procent levhartů na světě. Většina z nich ale žije v jihovýchodní Asii. „Černí levharti jsou obzvlášť v Africe velmi vzácní,“ říká Pilford.


 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account