Ve středu jsem narazili při našem putování přírodou na Borecký mlýn,

který se nachází za obcí Borek u Žlutic, v Karlovarském kraji.

    Romantickou usedlost v srdci panenské přírody bývalých západních sudet, jejíž historie sahá až do 17. století. V naprostém soukromí uprostřed lesů, daleko od všeho hluku velkoměst a dálnic.

Vlastní usedlost bývalého mlýna byla postavena kolem roku 1640, jako účelová stavba, později s přilehlým stavením a stodolou. Svému účelu sloužila až do roku 1952, kdy byla násilím tehdejšího totalitního režimu vyřazena z provozu. Kovové části skončily na šrotišti a ostatní odnesení schopné věci v rukou náhodných kolemjdoucích. Nyní, po částečné rekonstrukci, slouží Mlýn Borek s přilehlým rybníkem k produkci ekologicky čistých tržních i násadových ryb a plůdků, dále k rekreaci, popřípadě k rekreačnímu rybolovu.

Usedlost leží poblíž hranic Karlovarského a Plzeňského kraje a cca 800m od vesnice Borek. V údolí Boreckého potoka, jež se zdejší krajinou půvabně klikatí, než se na konci své pouti snoubí v řeku Střelu pod Žlutickou přehradou. Na kopci nad mlýnem se nachází zřícenina hradu Štědrý hrádek, ke které vede modrá turistická značka ze Žlutic do Štědré.

(toto je Štědrý Hrádek)

Na zdejším rybníce v těsné blízkosti mlýna u nás můžete otestovat své rybářské dovednosti a nově vám můžeme nabídnout skromné ubytování, či prostory pro nejrůznější oslavy, např narozenin či výročí, ale už jsme tu měli i svatební hostinu pro více jak 50 lidí!

 

Krásná vycházka od Borku, jistě zde vedou i jiné cesty 🙂 do ryzí a čisté přírody.

 

Hudlenka

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account