V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

 

V současné době ho tvoří na 300 figurek. Kromě tradičních biblických postav zachytil řezbář i skutečné postavy obyvatel města i Moravy. Betlém, na kterém Jaroslav Beneš pracuje od roku 1994, je pohyblivý, střídá se u něj noc a den, navíc dělá také zvuky. Například postavě kohouta propůjčil hlas opravdový kohout souseda.

Mezi vyřezávanými postavičkami najdetet například slavného malíře Alfonse Muchu se dvěma štětci a s paletou v ruce. U nohou má přitom originální klíč od Muchovy vily v Praze – Bubenči, od jeho vnuka získal řezbář také originální knoflík z malířova kabátu.

Dále si mezi postavičkami z lipového dřeva prohlédnete hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. Doplňuje je figurka vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice, ale i “tykadlový řidič” Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou.

Každý rok v období Adventu je betlém přístupný veřejnosti. 

Ateliér Jaroslava Beneše

Moravičanská 439
789 83 Loštice
 

Otevírací doba

Poznámka Otevřeno v době Adventu, zpravidla od začátku prosince do 6. ledna. 
Denně od 14 – 18 hod. včetně svátků , sobot a nedělí.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account