Po dopolední procházce v Nymburku jsme se na odpoledne přesunuli do oblasti Kerského lesa. Zde jsme byli poprvé a jistě se sem brzy vrátíme, neb je toho zde hodně k vidění. Prvním místem naší zastávky byl zdejší Svatojosefský minerální pramen.

V Kersku vyvěrá oblíbený minerální pramen sv. Josefa, jehož voda je místními lidmi nazývaná kerka. Nalézá se při hlavní silnici u restaurace U pramene. Jedná se o přírodní, tvrdou, uhličitou vodu, která patří mezi alkalicko-muriatické (pH 6), slané, slabě radioaktivní kyselky se zvýšeným obsahem sirovodíku a železa. Obsahuje zvýšené hodnoty jódu a lithia. Její stálá teplota je 9 °C. Celková mineralizace činí 2,2273 mg/l, volný oxid uhličitý má hodnotu 1,373 mg/l.

Vrt je hluboký 89 metrů a byl vytvořen firmou Artesia v roce 1934; v roce 1985 prošel rekonstrukcí, kterou provedla společnost Vodní zdroje Praha, n. p. Vydatnost vrtu je 118 litrů za minutu, doporučený odběr 12 litrů za minutu.

Od r.1993 byla prováděna úprava okolí pramene, a dle návrhu Ing.Arch. Jana Kubáta byl pramen zastřešen.
25.8.2012 zde byla slavnostně byla odhalena dubová socha sv. Josefa, jejímž autorem je řezbář Ivan Dědek Šmíd, a pramen byl vysvěcen.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account