Zbenické Zlákovice (též Zbenické Zlakovice) je bývalá osada zatopená Orlickou přehradou, dnes katastrální území v obci Bohostice v okrese Příbram.

Nachází se na levé straně Vltavy, v okolí ústí potoka Čistá, naproti katastrálnímu území bývalé větší vesničky Orlické Zlákovice a Přednímu Chlumu spadajícím dnes do obce Milešov. Na území Zbenických Zlákovic i Orlických Zlákovic leží také hráz Orlické přehrady, budované v letech 1954–1961, jejíž nádrž obojí Zlákovice zatopila; do Zbenických Zlákovic spadá i levobřežní zástavba a příjezdové silnice poblíž hráze.

Na pravém břehu potoka Čisté spadá do Zbenických Zlákovic východní úbočí kopce Čistá (506 m n. m.), při pravé straně laguny u ústí Čisté leží tábořiště Spálenka s kapacitou asi 120 osob. Na sever sahá území Zbenických Zlákovic až k vrcholu kopce Bukovice (506 m n. m.).

V roce 1921 zde bylo evidováno 12 domů, ve kterých žilo 56 obyvatel.

V padesátých letech byla osada zlikvidována při výstavbě Orlické přehrady a zatopena. Dnes leží její zbytky v hloubce asi 70 metrů pod hladinou.

Koncem 30. let 20. století sem jezdila autobusová linka od nádraží. Vltavu zde překonával přívoz Zbenické Zlákovice – Orlické Zlákovice.

Vltava od nepaměti sloužila intenzivní voroplavbě, která sloužila nejen k přepravě dřeva, ale i dalšího zboží a osob. V letech 1904–1907 byla střední Vltava zregulována pro plavbu lodí, úsek v oblasti Zbenických a Orlických Zlákovic patřil z celé střední Vltavy mezi nejvíce upravované. 

Po napuštění Slapské přehrady končily vory u Vesteckého mostu, později na staveništi Kamýcké přehrady a na staveništi Orlické přehrady, poslední vory připluly na staveniště u Orlických a Zbenických Zlákovic 12. září 1960, čímž prakticky voroplavba v Čechách skončila.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account