Bývalá osada ležela na staré obchodní cestě nazývané jako České silnice. Osada je zmiňována už ve 12. století. Roku 1833 měla čtyři domy, po roce 1900 jich bylo sedm.

Zadní Jetřichovice zcela zpustly po 2. světové válce. Od konce 19. století se Zadní Jetřichovice staly křižovatkou turistických cest. Kromě obou panských lesoven zde stála stará “Křinická krčma”, hotel “U Jelena” a hostinec “U Hajného”.

Jako poslední byla při levé straně silničky do Vysoké Lípy postavena dobře vybavená mládežnická ubytovna města Varnsdorfu. Šlo o nízkou jednopatrovou budovu s hřištěm. Všechna stavení této pohraniční vísky zmizela po druhé světové válce. Bývalé domy připomínají jen zasuté zdi a terénní nerovnosti a také vzrostlé kaštany u bývalé “Křinické krčmy”.

Jedná se o vděčný turistický úsek skalní divočinou Jetřichovických stěn ke zřícenině hradu Šaunštejn. Obyvatelé těžili z čilého obchodního ruchu na České silnici. Bývala tu celnice a stanice finanční stráže. Silnice zároveň tvořila hranici dvou panství – bynoveckého a českokamenického; mezi dva majitele byla rozdělena i ves.

Na českokamenickém území, které patřilo Kinským, stávala stará Křinická hospoda (Kirnischtschänke), hojně navštěvovaná kupci a formany a lesovna.

Na Bynovecké části, kterou vlastnili Clary-Aldringenové, bývala rozlehlá obora s lesovnou a stodolou a také hospodářství rodiny Ritschelů. V oboře byl v roce 1943 vztyčen kříž na paměť Jeronýma Clary-Aldringena, který padl v roce 1941 na Ukrajině.

V těsné blízkosti se točila pohádka Pyšná princezna, uhlířova chaloupka s milířem.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account