Dnes jsme jeli po týdnu nakoupit a tak jsem přemýšlela, kam se následně vydat na procházku. Nakonec padla volba na Rašovku, neb jsem sice Libercem odkojená a žila jsem zde více jak 30 let, nicméně na tomto místě jsem doposud nikdy nebyla.

Rozhledna Rašovka stojící ve stejnojmenné obci nedaleko Liberce nabízí výhledy na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj či Máchův kraj od roku 2006. Historie místa je ale mnohem starší, sahá až do roku 1850. Tehdy stával na Rašovském hřebenu dřevěný dům, který sloužil k přepřahání koní a přespávání handlířů a formanů z Podještědí i širokého okolí. Roku 1871 byl pak přestavěn na hospodářské stavení se školou a malým výčepem.

Roku 1898 hospodářství koupili místní rodáci Hynek a Františka Lankovi a ještě téhož roku zde otevřeli výletní hostinec. Ten brzy získal velkou oblibu mezi turisty, kteří sem mířili z Ještědu či Javorníku. Před druhou světovou válkou se tehdejší majitelé rozhodli pro stavbu společenského sálu, jenž se stal místem pro vesnické tancovačky, besedy, přednášky i ochotnické divadlo.

Po vzestupu ale přišel pád a černé období vyvrcholilo v roce 1962 požárem, kdy celý objekt do základů vyhořel. Po více než čtyřiceti letech přišel majitel spáleniště, liberecký podnikatel Josef Lank, který měl k místu osobní vztah, s myšlenkou na obnovu původní restaurace. A k ní pak ve výšce 610 metrů nad mořem přistavěl ještě 22,5 metru vysokou vyhlídkovou věž.

Provoz stávající rozhledny a restaurace byl zahájen v sobotu 10. června 2006 u příležitosti Svatoantonínské pouti. Na slavnostním křtu se sešly desítky lidí a také čtyři kmotři stavby – populární moderátorka Marcela Augustová, tehdejší šimonovický starosta Jan Čihák, tehdejší ředitel Pivovaru Svijany František Horák a primář neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Petr Suchomel.

Provoz restaurace i rozhledny se mění podle ročního období. V zimě jsou jistotou víkendy, v letních měsících je otevřeno od středy do neděle.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account