Přírodní rezervace Kostelecké bory

Kostelecké bory je přírodní rezervace v severní části chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, v jižní části okresu Česká Lípa). Rezervace se nachází ve skalních a lesních komplexech kolem vrcholu Kostelec (433 metrů).

Rezervací byly Kostelecké bory vyhlášeny Správou CHKO Kokořínsko s účinností od 22. dubna 2003. Ochránci přírody zde chtějí vytvořit prales bez jakýchkoliv zásahů lidí, ponechaný samovolnému vývoji a každých 10 let zde provádět monitoring krajiny. Na skalách se zde vyskytují různé druhy lišejníků, vřesu, borovice lesní nižšího vzrůstu, brusnice borůvka a brusnice brusinka. Žijí zde vzácné druhy hmyzu.

Přírodní rezervace Kostelecké bory jsou tvořeny skalními hřbety asi dva kilometry severně od vesnice Tuhanec. Chráněné území měří Rozloha rezervace je 55,79 ha a nachází se v nadmořské výšce 340–420 metrů.V území se dochovaly stopy po lámání pískovce na výrobu mlýnských kamenů.

Oblastí prochází několik vyznačených turistických tras. Rezervací prochází zelená trasa spojující vrch Čap s přírodní památkou Husa, po západním okraji rezervace, Kravím dolem, prochází modrá od Holan do Dubé.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account