Tisíciletá lípa ve Staré Lysé je mohutným památným stromem, který roste na návsi u silnice ve středočeské obci Stará Lysá.

  název: Tisíciletá lípa, Lípa ve Staré Lysé či Stará lípa
  výška: 19 m
  obvod: 727 cm
  věk: 750-1000 let
  památný strom ČR: od roku 1992
  finalista soutěže Strom roku 2007 (2. místo)
  souřadnice:  N 50°13.309, E 14°48.221′

Lípa roste v centru obce při červené turistické trase, cyklostezce 0037 u silnice nedaleko školy.Nedaleko stromu stojí drobná náboženská stavba – krucifix.

Strom je ošetřený, v dobrém zdravotním stavu. Vytváří mohutné kořenové náběhy, boulovitý kmen i kořeny. Kmen je při zemi dutý, větví se ve výšce 6 metrů. Soliterní strom tvoří dominantu obce. 13. listopadu 2003 byla dutina stromu poškozena záměrně založeným požárem. Oheň paradoxně pomohl lípě od houbové choroby.

Lípa původně rostla na hrázi Starolyského rybníka. Ten byl ale roku 1850 vysušen a vesnice postupem času strom obklopila. Na lípě byly vyvěšovány vyhlášky o mobilizaci, loučili se pod ní se svými blízkými naverbovaní rekruti.

Dle pověsti pod tímto stromem odpočívali kdysi dávno husité Prokopa Holého. Pod lípou, jejíž stáří je odhadováno až na tisíc let, se také v časech minulých scházeli rekruti a hrabě Špork zde zahajoval hony.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account