Z větší části zaniklá obec Hvězdov leží necelé tři kilometry východně od Mimoně. Obec ležela podél Ploužnického potoka, který se zde stéká se Svébořickým potokem. Hvězdov vznikl v době pozdního dosídlování této oblasti německými přistěhovalci v 1. polovině 16. století.Obec byla silně spjatá se sousední obcí Ploužnicí K Hvězdovu patřily jeho další dvě části: Neuhöf a Nový Dvůr. Do katastru také patřil dvůr Pavlín, který se nachází na úpatí Ralska. Ten se zachoval a byl zrekonstruován. Byla také obnovena jeho původní funkce, tedy chov skotu a koní.

V roce 1921 bylo ve Hvězdově 101 domů a 562 obyvatel (z nich 55 Čechů a 499 Němců). Farou byli místní příslušní do Svébořic. Zdravotní obvod, četnická stanice, pošta a telegraf byly v Mimoni. Stejně tak byla v Mimoni i nejbližší železniční stanice. V obci byla škola, hostinec, hotel, zotavovna, penziony, obchod, koupaliště, hasičská zbrojnice, hřbitov, koželužna, 3 moučné mlýny a 2 pily.

Obec zanikla v době vzniku vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Po příchodu Sovětské okupační armády (rok 1968) se vojenský prostor proměnil v obrovskou základnu ruských vojsk. Byly zde vystavěny ubikace, garáže, velké vyasfaltované plochy, tankodromy a vojenské střelnice s pozorovatelnami. Později byl vojenský prostor opuštěn a tyto stavby se změnily v ruiny. Do obce se po roce 1989 vrací život (v roce 1995 zde bylo přihlášeno k trvalému pobytu 21 osob), jsou opraveny některé původní domy (původních zbylo asi 38), postaveny nové a počet obyvatel zde postupně narůstá.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account