116

Jedná se o jednu z nejznámějších turistických lokalit ve Vysokých Tatrách a není asi návštěvníka, který, když se zde ocitne, by dané misto nenavštívil. Však i my, kteří jsme místo doposud znali jen z fotografií, jsme tuto oblast měli na seznamu “povinně” navštívených míst.

Štrbské Pleso leží v západní části Vysokých Tater a je jedním z center Vysokých Tater. Má výbornou polohu a je vhodný jako výchozí bod pro turistické výlety i cesty do dalších částí Vysokých Tater i okolí.

Najdete zde prodejní i řemeslné stánky, lanový park, lanovku na Solisko a známý Areál SNOW s množstvím atrakcí.

Na Štrbském Plese je konečná stanice TEŽ směrem na Starý Smokovec. Ve směru do Štrby vede ozubnicová dráha (zubačka). Na autobusovém nádraží zastavuje mnoho místních i dálkových autobusů. Na Štrbském Plese je také k dispozici několik parkovišť pro motoristy.

Štrbské Pleso je vhodné jako výchozí bod pro turistické výlety i výborné místo na sjezdové a běžecké lyžování. Je zde možnost vycházek do okolí Štrbského plesa, Nového Štrbského Plesa a dalších lokalit. Na Štrbském Please se každoročně konají různé společenské akce.

Štrbské pleso je nejtypičtější morénové ledovcové jezero, pleso na jižní straně Vysokých Tater na Slovensku. Nachází se v místě, kde se spojují Furkotská a Mlynická dolina na konci hřebenu Soliska a je druhé největší na slovenské straně. Leží ve nadmořské výšce 1346,6 m. Má rozlohu 19,67 ha, je 640 m dlouhé a 600 m široké. Dosahuje maximální hloubky 20 m. Jeho objem činí 1 299 400 m³.

Pleso nemá žádný povrchový přítok ani odtok. Potok Mlynica protéká 200 m východně. Severozápadně leží zarůstající Slepé pleso a jihovýchodně na Mlynici uměle hrazené Nové Štrbské pleso. Náleží do povodí Mlynice, ať už přímo nebo prostřednictvím jejího přítoku Lieskovce. Voda z něj v minulosti odtékala i do povodí Bielého Váhu. Díky činnosti člověka však dnes odtéká voda pod zemí jen do povodí Popradu. Voda u hladiny dosahuje průměrné roční teploty 6 °C při maximu 19 °C. Jezero zamrzá přibližně na 155 dní.

Pleso patřilo liptovské rodině Szentiványi, od nichž ho v roce 1901 odkoupil uherský stát. Osada Štrbské Pleso na březích jezera vznikla v roce 1872, kdy tu byla postavena první chata. Historické jádro osady leží na čelní moréně mlynického ledovce. Je to nejvýše položená osada na Slovensku. Od roku 1885 má charakter klimatických lázní.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account