Při toulkách po Berunsku jsme samozřejmě také navštívili město Beroun. Po procházce po městě a výšlapu k medvědům naše cesta pokračovala ještě kousek dál a to k městské rozhledně. Byla to moc pěkná podívaná. Tak se pokochejte také.
ROZHLEDNA MĚSTSKÁ HORA

Po 95 schodech vystoupáte do výšky 10,8 m na vyhlídkovou plošinu, stojící uprostřed berounského parku. Rozhledna vznikla nadstavbou městského vodojemu, postaveného v roce 1936.

 Beroun je město ve Středočeském kraji a obec s rozšířenou působností. Město leží na soutoku Berounky a Litavky, asi 20 km jihozápadně od Prahy. Žije zde 19510 obyvatel. Stavebně propojen je se sousedním městem Králův Dvůr.

 

Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím. Je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí – Českého krasu a Křivoklátska. V oblasti, která byla osídlena již od pravěku, vznikla ve třináctém století při brodu přes řeku Mži (Berounku) osada. Procházela jí významná obchodní stezka vedoucí z Prahy do Plzně a dále do Bavor. První písemnou zprávu o městě nacházíme v listině Přemysla Otakara II. z roku 1265. Latinský název Verona byl do němčiny překládán jako Bern, do češtiny jako Berona, Berún a Beroun. Město však brzy zpustlo a musilo být znovu vybudováno za vlády Václava II. Byly založeny nové hradby a ochozy a byl založen i klášter dominikánů. V roce 1303 udělil panovník Berounu majestát, podle něhož se město mohlo spravovat právem Starého Města pražského.
Dnešní Beroun má 17 648 obyvatel. Dominantou je radnice na Husově náměstí. Zdroj: www.mesto-beroun.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account