Samotné lázně leží asi 2 km proti proudu Dušnické Bystřice v nadmořské výšce 540 metrů. Lázně se vyznačují především silně stimulačním horským podnebím a několika léčebnými prameny, což spolu vytváří dokonalé podmínky pro léčbu kardiologických a gynekologických onemocnění, dýchací a trávicí soustavy a osteoporózy.

Větší část lázeňského areálu vyplňuje lázeňský park, jehož hlavní osu tvoří alej Fryderika Chopina. Ta je doplněna třemi fontánami, z nichž vyniká především tzv. Barevná fontána (Kolorowa fontanna) z roku 1905, kdy udivovala především 45 metrovou výškou trysku vody. Jméno pak dostala podle barevného osvětlení, které bylo nainstalováno v roce 1927, což je vůbec nejstarší známý případ podobného osvětlení fontány v Polsku. A je funkční dodnes.

Zhruba uprostřed je Pavilón minerálních pramenů (Pijalnia wód mineralnych), který byl postaven v letech 1884–7 na místě starší kolonády, ale za 2. světové války byl poškozen výbuchem munice, kterou zde měli uskladněnou Němci. Zde lze načepovat a ochutnat (za mírný poplatek) dva různé prameny – Kazimír Velký a Fryderik Chopin, a to jak v chladné, tak teplé verzi.

Hned vedle je k vidění pozoruhodnost podobná poděbradským květinovým hodinám – jen zde je květinový kalendář, který je potřeba denně, tedy 365× ročně přesadit, aby ukazoval správný den. Naproti je Lázeňské divadlo Fryderyka Chopina (Dworek Fryderyka Chopina), které bylo postaveno v letech 1802–05 jako společenský dům podle projektu H. Geisslera, v roce 1808 rozšířeno na severní straně o kulečníkový sál. V této budově v srpnu 1826 uspořádal svůj první charitativní koncert šestnáctiletý Fryderyk Chopin.

Na počest této skutečnosti se zde vždy v srpnu od roku 1946 pořádá mezinárodní Chopinův festival, který je největším chopinovským festivalem na světě vůbec. Okolo divadla jsou pak dva pomníky, připomínající pobyt mladého Chopina v těchto lázních. Tím prvním je jeho socha v mírně nadživotní velikosti z roku 1976 (odhalená u příležitosti 150. výročí jeho pobytu) a naproti vchodu pak kamenný pomník s bustou hudebníka z roku 1897. Na bustě je zajímavé to, že zde visí tak, jak byla nalezena po válce poničená střelbou (nebyla úmyslně opravena).

Pro návštěvníky z Česka určitě není bez zajímavostí, že je v Dušníkách zřízen polsko-český audioprůvodce po 20 nejvýznamnějších pamětihodnostech města „CITYWALK“ (www.citywalk.duszniki.pl), což je bezplatná aplikace určená pro smartfony a tablety. Díky tomu se lze s městem seznámit i v našem rodném jazyce.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account