Jak praví Wikipedie a také informační letáčky v informačních kancelářích, jedná se o protestantský kostel císaře Viléma I., který mu nechal na jeho počest vystavět jeho vnuk Vilém II. Kostel, který se nachází na ulici Kurfürstendamm, tedy jak vědí ty, které četly knihu My děti ze stanice ZOO, jen kousek od vstupu do Zoologické zahrady. Řekla bych, že návštěva tohoto kostela by měla být pro turisty v Berlíně téměř stejně jistá jako návštěva Braniborské brány.

Byl navržen Franzem Heinrichem Schwechtenem. Kostel byl dokončen v novorománském stylu roku 1895. Této honosné stavby si ale Berlíňané dlouho neužili. Jedné listopadové noci roku 1943 byl kostel zasažen při bombardování spojenci RAF. Z velmi impozantního kostela, který se pyšnil 113 metrovou věží tak zbylo pouze torzo hlavní věže měřící nyní 63 metrů a předsíň, která byla předělána na pamětní místo s malým muzeem. 

Kaiser Wilhelm Memorial Church old photo. Dostupné z: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8b/Emperor_Wilhelm%27s_Memorial_Church_%28Berlin%2C_Germany%29.jpg/220px-Emperor_Wilhelm%27s_Memorial_Church_%28Berlin%2C_Germany%29.jpg.

Kaiser Wilhelm Memorial Church old photo. Dostupné z: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8b/Emperor_Wilhelm%27s_Memorial_Church_%28Berlin%2C_Germany%29.jpg/220px-Emperor_Wilhelm%27s_Memorial_Church_%28Berlin%2C_Germany%29.jpg.

Po válce došlo k výstavbě nového kostela, který od roku 1963, kdy byl dokončen, přiléhá k torzu kostela původního. Jedná se o moderní zvonici a kostel s prosklenými stěnami a Kristem, který se „vznáší”. Je tu také vystaven kříž, který byl vytvořen z hřebíků, které pochází z Britské katedrály Coventry, která byla zničena v listopadu 1940 při náletu Luftwaffe. Jedná se tak o gesto vyjadřující soudržnost věřících napříč národnostmi. 

Musím se přiznat, že mi přišlo velmi kontroverzní při čtení letáčků, přistavit novou moderní budovu, k té staré, ale při návštěvě mi došlo, že jde o velmi promyšlenou stavbu. Mode. Ruina starého kostela se stala válečným pomníkem. 

Pojmenování válečný pomník opravdu odpovídá, ničivá síla války je na něm vidět již z velké vzdálenosti a čím blíže jste tím více je vám úzko. Už jen ten pocit, že procházíte okolo kostela, něčeho co je i pro nevěřící jistým symbolem „nedotknutelnosti” a stojí tu před vámi jen torzo. Obohaťte ho prvky moderní stavby a propojte tak staré a nové a nebudete mít slov. Nejkrásnější je být tu při západu nebo východu slunce. Pokud budete mít štěstí, zažijete neodolatelné chvíle kdy je torzo věže doplňkem krvavě rudé oblohy. 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account