Obec Okrouhlá leží v oblasti Lužických hor, 3 km severozápadně od Nového Boru. Nachází se nedaleko silnice vedoucí z České Kamenice do Nového Boru.

První zmínka o obci Okrouhlá je z roku 1546, od počátku 17. století se zde vyskytovaly sklářské hutě. Zájemci o sklářskou výrobu mohou navštívit nedaleká muzea v Novém Boru či v České Kamenici. Barokní kaple Panny Marie Bolestné se nachází na místě původní dřevěné kaple. V roce 1733 ji dal postavit místní obchodník se sklem.

Krajina kolem Okrouhlé se různě vyvíjela a dotvářely ji ledovce, a tak je v podstatě každým směrem k vidění nějaká zajímavost. Kameny vlastně stačilo v okolí jen posbírat a nákladními auty dovézt na kruhovou plochu, která vznikla naproti obecnímu úřadu.

Mezi nejzajímavější horniny v geoparku patří čedič. Jednu hromadu tvoří čedičové sloupy, které se každoročně vlivem mrazu odlupují ze známé Panské skály v Kamenickém Šenově. Druhá čedičová hromada pochází z lomu v Okrouhlé. Tento čedič byl použit na nejnamáhanějších mořských hrázích chránících Holandsko. Největší čedičový kus je součástí kamenné skulptury umístěné uprostřed plochy a je součástí slunečních hodin.

V geoparku se nacházejí také pískovce, křemence či slepence. Informační cedule u jednotlivých hornin seznamují návštěvníky nejen s podrobnostmi o samotných kamenech, ale také s tím, kde je v okolí Okrouhlé najdou na jejich původním místě, co z nich kde vzniklo a navíc mohou získat i tipy na další výlety po okolí.

Kromě kamenů se na místě návštěvníci setkají i s původními dřevinami. Jde vesměs o listnáče, které do kraje před staletími přivedli skláře. Naučná stezka Geopark Okrouhlá je volně přístupná po celý rok.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account