Jak jsem využila plánovač výletů a nezbláznila se

Nedávno jsem se doslechla o nové službě, která má lidem v soukromí, podnikatelům v práci i firmám šetřit čas. To zní samo o sobě zajímavě. Zjednodušeně řečeno šlo o využití externí asistentky, která může některé činnosti zrealizovat za vás (rychleji a s větší kvalitou) nebo vám hlídat důležité termíny v kalendáři. Soukromě mi to přišlo nejprve zbytečné, dokud se součástí nabídky nestalo navrhování výletů, víkendů, dovolených apod. na míru. Proč mi stálo za to tohle vyzkoušet a otestovat?

Návraty do rodného kraje? Nuda…
Jednou za měsíc či dva jezdíme s dětmi za babičkou a dědou do mého rodného kraje na Jižní Moravu. Přijedeme, usadíme se v domku a prakticky nevytáhneme paty. A za dva dny už se děti na okoukané zahradě začínají pomalu nudit. Chtěla jsem to změnit, ale najednou jsem si uvědomila, že se po 20 letech, co jsem rodný kraj opustila, lecos změnilo. A já najednou nevím, kam se s dětmi vydat. Jistě, mohla bych prosedět pár hodin na internetu a pátrat, co je v okolí k dispozici. Pravda je však taková, že mě děti v klidu pátrat nenechají a často jsou informace na webu neúplné, chybné či zkreslené. Říkala jsem si, že by to chtělo někoho „domácího“, kdo má opravdu dobrý přehled. Povedlo se.
Plánovač výletů od Vaše druhá paměť

Oslovila mě nabídka sestavení tipů na výlety na míru přímo od profesionálů z Jižní Moravy, kteří mají zmapovány nejen běžné turistické atrakce, ale také akce pořádané v konkrétních termínech nejrůznějšího typu. Bylo sice trochu ponižující přiznat, že jsem téměř „domorodec“ a potřebuji poradit, ale kvůli dětem člověk lecos překousne.
Zadala jsem proto požadavek, že chci tipy na výlety

v dojezdové vzdálenosti 50 km od Břeclavi,

vhodné pro 2 dospělé a 2 děti ve věku kluk 2 roky a holka 3,5 let,

bez vlastní dopravy,

s možností stravování,

bez ubytování.

Nejprve se poskytovatelka služby doptala, zda děti či dospělí nemají nějaké zdravotní omezení či specifické požadavky ohledně jídla, což bylo příjemně profesionální. Za dva dny jsem pak dostala přehled se 3 variantami dle regionů – jak strávit čas v regionech Břeclav a okolí, Mikulov a okolí, Hodonín a okolí. Nechyběly tipy na koupání, kulturu, stravování, možnosti přepravy či sportovní vyžití. Součástí byly informace o otevíracích dobách či cenách. Rozhodně tam bylo mnohem víc možností, než bychom mohli za víkend zvládnout využít, takže bude z čeho vybírat i na několik dalších návštěv prarodičů. A celé mě to stálo jen 200 Kč. Vypadalo to dobře, ale jak sami víte, reálný výlet s malými dětmi je nejdrsnější prověrkou všech líbivých plánů.

A jak dopadl výlet v praxi?
Využila jsem zájmu kamarádky o prověření této služby při reálném výletě a jednu hezkou slunnou sobotu jsme i s dětmi vyrazili (přikládáme i několik fotografií). Cestu jsme zahájili projížďkou historickým parním vlakem z Břeclavi. Lokomotiva s velkými koly, staré ale hezky opravené vagony s dřevěnými lavicemi a tzv. jídelní vůz. Ten byl bohužel nejslabším článkem. Přestože byly uvnitř stolečky, tak výdejní pultík rozhodně k objednání čehokoli neinspiroval. Spíš naopak.  A schůdky do vagonu téměř znemožňovaly přístup dospělému, natož dětem. Ale poradili jsme si. Cesta příjemně utekla, ale především díky připraveným křupkám a bublifuku. Díky této zábavě nám ani dětem nevadilo, že měl vlak 20 minut zpoždění, protože musel čekat na zpožděné mezinárodní rychlíky.

Cílem naší cesty bylo městečko Lednice na Moravě. Nádraží bylo velmi pěkné a hned před ním stál historický autobus pro zájemce o vyhlídkovou jízdu po lednickém parku a okolí. My jsme zvolili příjemnou procházku částí parku. Cesta v chládku mezi stromy vedle přímo od východu z nádraží až k zámku. Tam nás děti přemluvily ochutnat zmrzlinu ze stánku a začali jsme přemýšlet, kam se vydat dál.
Bohužel prohlídka vyhlášeného zámku Lednice takto malé děti nezajímá, takže jsme museli zkontrolovat jiné možnosti zábavy v obdrženém plánu tipů na výlety, které nabízel zámecký park. Rozhodli jsme se pro procházku k expozici dravých ptáků, kde zrovna začínala ukázka jejich výcviku a lovu. Mé děti patří mezi ty aktivnější, takže z hodinového programu vydrželi jen půl hodiny, ale je vidět, že pořadatelé s tím mají bohatou zkušenost, takže jsme platili jen dobu, kterou jsme zde skutečně strávili.

Park byl rozlehlý a tak jsme museli děti chvílemi poponášet, což nás trochu v horku vyčerpalo. Bylo tudíž na čase se občerstvit. Naštěstí hned pod zámeckým skleníkem byla kavárna se zahrádkou včetně houpačky a malého dětského koutku. Všechno na jedničku – téměř. Problémem v parku je totiž dostupnost toalet. Jedny jsou u vstupu do parku ze strany náměstí, kam skoro nikdo nechodí a druhé (s nedostatečnou kapacitou) přímo v zámku. Takže v rozlehlém parku můžete mít trochu problém. Je potřeba se na to připravit.

Děti však vypadaly spokojeně a byly odhodlané vyzkoušet ještě další dobrodružství. Přiznávám, že ceny místních restaurací odpovídají velmi žádané turistické lokalitě a pro „domorodce“ jsou trochu vyšší, než jsme byli ochotni dát. Takže jsme zvolili variantu proviantu z domova. Daní za ušetřené peníze byla trochu větší zátěž v batohu na zádech.

Každopádně nás nyní čekala projížďka na koních. Museli jsme bohužel přejít po krajnici rušné silnice bez chodníku asi 500 metrů, ale vyplatilo se. Uvítal nás pěkně udržovaný areál Hipoclubu Lednice. Zde je možnost ubytování, velký prostor restaurace, venkovní posezení i travnatá plocha pro pobíhání dětí. Není divu, že se zde zastavuje spousta cykloturistů na občerstvení. Z druhé strany budovy je však statek, kde chovají poníky a koně a nabízejí možnost projížděk. Můžete si vybrat platbu buď podle toho, jak dlouho se budete projíždět, nebo pokud si nejste jistí (tak jako my), využijte platbu za počet odjezděných koleček kolem výběhu. Cena za jedno kolo je jen 20 korun. Nutno přiznat, že přes počáteční obavy se to dětem velmi zalíbilo a odjezdily na větším poníkovi asi sedm koleček.

Náš výlet se nachýlil ke konci, protože děti už začaly být unavené. Víc nových zážitků by nedokázaly vstřebat. Vděčně jsme proto s kamarádkou přijaly pomoc prarodičů, kteří přijeli pro vnoučata autem a odvezli je zpět domů a uložili k polednímu spánku.
S kamarádkou jsme si nakonec přiťukly místním pivem na zdar vydařeného výletu a využily zpáteční jízdenky a návratu zpět do Břeclavi opět parním vláčkem.

Jaké z toho plyne poučení?
Není nad to ušetřit si čas a nechat si poradit od zkušenějších. Služba „plánování výletů“ od Vaše druhá paměť se mi osvědčila. Vyplatí se nejen při plánování víkendů, kdy nevíte co s dětmi, ale i pro dovolené dospělých, milovníky vína, Jižní Moravy a podobně.

A co mě na tom baví nejvíc? Že po skončení výletu si poskytovatelé služby vyžádali můj podrobný názor na jednotlivé lokality a návrhy na případná vylepšení, která hodlají s provozovateli prodiskutovat a motivovat je k vylepšování služeb. Cítím se jako Zdeněk Pohlreich, který se snaží pomoci zvednout úroveň pohostinství. Já budu pro změnu předávat své postřehy a náměty na zlepšení služeb v oblasti cestovního ruchu. Nechcete se také přidat?

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account