Počátky muzea v Mnichově Hradišti spadají do 90. let 19. století, kdy se v Čechách začala připravovat národopisná výstava. V roce 1892 byl v Mnichově Hradišti utvořen okresní odbor národopisné výstavy českoslovanské, v jehož čele stál Josef Dürich, okresní starosta a poslanec říšské rady. Z odboru vznikl v roce 1894 Spolek okresního muzea v Mnichově Hradišti, který se zabýval shromažďováním předmětů a materiálů pro pražskou výstavu. Tyto sbírky byly ještě před odesláním do Prahy poprvé vystaveny pro veřejnost v místní škole v březnu roku 1895.

Předměty vrácené z výstavy se staly základem sbírek okresního muzea. Hned od počátku se řešil problém jejich umístění. Nejprve byly uloženy v malé místnosti na radnici, později např.v okresním domě na náměstí, od roku 1951 se nacházejí v dnešních prostorách, tj. ve 2. patře státního zámku. V průběhu více než 110 let byly sbírky rozšiřovány až do dnešního počtu cca 20 000 exponátů.

Expozice archeologie návštěvníky seznámí s nejstaršími památkami Mnichovohradišťska. V expozici jsou vystaveny artefakty nalezené většinou v žárových hrobech tzv. lidu popelnicových polí z doby bronzové. Děti obvykle zaujmou zvířecí kosti pravěkých zvířat, např. mamutí stoličky, lebka jeskynního medvěda či nosorožce.

Expozice Lékárna představuje bohatou historii zdejší lékárny. Návštěvníci mohou poznat minulost farmacie na příkladech vystavených nádob a nástrojů, které sloužily k výrobě a uchovávání léků, dále například staré recepty a obaly od léků. Obdivovanou raritou jsou vzácné herbáře italského lékaře a botanika Mattioliho.

Atrakcí mnichovohradišťského muzea je velký sádrový model Drábských světniček skalního útvaru ležícího asi 4 km od Mnichova Hradiště. Skalní bloky nejprve dokonale zmapovali pracovníci Archeologického ústavu ČSAV, aby potom v roce 1950 mohli vytvořit dokonalou maketu této vzácné památky v poměru 1:17. Velký model navíc doplňuje i menší maketa středověkého skalního hradu, který zde pravděpodobně stával. Návštěvníci se v této expozici z fotografií dozvědí i o katastrofě, která se pod Drábskými světničkami udála v roce 1926, kdy zde došlo k sesuvu půdy nebývalých rozměrů.

Dále je zde k vidění Národopisná expozice, Ornitologická sbírka, Obrazová galerie či Ženíškův salon. Tyto stálé expozice jsou doplňovány sezónními výstavami děl malířů, výtvarníků, fotografů, ale i výstavkami připomínajícími významné historické události na Mnichovohradišťsku. Pravidlem se stávají adventní a vánoční výstavy betlémů, adventních postav, ukázky selských Vánoc.
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account