Skála a známá děčínská vyhlídka, kterou „musíme“ navštívit pokaždé, když do Děčína zavítáme. Město z tohoto místa máme opravdu jako na dlani.

Pastýřská stěna, strmá pískovcová skála vypínající se do výšky 160 m nad hladinu Labe, je jednou z nejvýraznějších dominant Děčína. Už při pohledu na samotnou skálu se člověku tají dech a co teprve, když pak navštíví stejnojmennou restauraci, na jejímž vrcholu je vyhlídková věž.

Samotná skála sloužila jako zdroj stavebního materiálu. Pískovec z ní byl v průběhu 19. století použit na stavbu železnice Praha-Drážďany a také při stavbě řetězového mostu přes Labe. Na místě dnešní kamenné restaurace stálo již od roku 1892 dřevěné pohostinství. Rozmach turistického ruchu si ovšem vynutil velmi záhy stavbu nového objektu.

Romantická stavba napodobující středověký hrad byla slavnostně otevřena v roce 1905. Návštěvníkům slouží dodnes a majitelem je stále město Děčín. Objekt prošel v devadesátých letech rekonstrukcí a bílé zdivo tak kontrastuje s tmavou barvou pískovce. Bohužel výstup na věž není možný z důvodu přetvoření pokoje pod věží na soukromý byt, návštěvníci se musí spokojit s výhledem z terasy. Pohled z ní je ovšem také velmi pěkný. Zahrnuje město Děčín, s dominantou protějšího břehu, Děčínským zámkem a také okolí v údolí Labe. Kousek od rozhledny je možné navštívit ZOO Děčín.

Autem lze dojet v podstatě až k rozhledně, kde je k dispozici parkoviště. Též je možno využít parkování u blízké ZOO a k vyhlídce dojít krátkou procházkou.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account