Před několika málo lety jsme část dovolené trávili na Slovensku, nedaleko Spišské Nové Vsi, odkud jsme denně podnikali výlety do okolí. Jedním z míst, které nás uchvátilo, byla Sivá Brada.

Velmi zajímavou lokalitu Národní přírodní rezervaci Sivá Brada najdete  v oblasti Slovenský ráj. Leží v nadmořské výšce 506 m v Hornádské kotlině. Patří do katastrálnímu území Spišské Podhradie v okrese Levoča. Travertinová kupa je vysoká od úpatí po vrchol 25 metrů. Jedná se o „živý“ travertinový kopec. Vyvěrající voda pak dává místu život a kopec se každým rokem rozšiřuje. Přírodní rezervace zde byla vyhlášena v roce 1979 a rozkládá se na území o rozloze 19,55 ha.

Minerální prameny vyvěrají na více místech. V minulosti zde byl i gejzír, který se chrlil v pravidelných intervalech vodu až do výšky  dvou metrů. Dnes tady najdete klidný vývěr bublající vody, která je nasycená oxidem uhličitým. Největší pramen se nachází  uprostřed kopce.

Je tu malé jezírko z kterého odtékají potůčky vody. Nezapomeňte si vzít plastovou nádobu, kam si můžete načerpat minerální vodu přímo z pramene, který leží na východě kopce. V okolí se nachází další minerální prameny, které ve velkém vyhledávají návštěvníci Slovenské ráje.

Pramen je také pod  dominantou celého okolí, barokní kapličkou Sv. Kříže. Kaplička byla postavená v roce 1675 a později přestavěná v roce 1768.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account