V roce 2013 zakoupila společnost PIVOVAR SVIJANY, a.s. chátrající zámek, který se nachází přímo naproti pivovaru v obci Svijany a rozhodla se mu navrátit jeho dřívější důstojnou podobu. Pivovar si přál zpřístupnit tuto kulturní památku veřejnosti a udělat z ní místní centrum kulturního dění, jak tomu bylo po dlouhou dobu i v minulosti.

Založení pivovaru i zámku se datuje přibližně ve stejnou dobu, a to až do 16. století. V roce 2013 byla budova zámku silně zdevastována, některé části se nacházely v havarijním stavu a ohrožovaly celý zámek v další existenci. Rekonstrukce zámku byla nezbytná a za pomocí EHP fondů 2009-2014 se ji povedlo zrealizovat. Probíhala v období od března 2015 až do března 2016.

 Do června 2016 se zde instalovaly sbírky. Od poloviny roku 2016 je obnovený zámek trvale zpřístupněn veřejnosti, která v něm nalezne unikátní archeologické nálezy z doby bronzové, které pochází z okolí obce Svijany; zámeckou kapli; výstavní prostory s historií zámku a jeho pánů; návštěvnické centrum; pravidelně se měnící expozice a řadu dalších akcí. Během rekonstrukce byly odkryty další archeologické předměty z doby bronzové, které jsou také součástí stálé expozice na zámku.

V současnosti je v části zámku umístěn hotel, konají se zde pravidelně několikrát ročně různé slavnosti. Též je možné se nechat na zámku oddat. Funguje zde kavárna. V létě je možno si objednat piknikový koš a strávit hezký den v zámecké zahradě.

Svijany se nachází asi na půli cesty mezi Mnichovým Hradištěm a Turnovem, zhruba jeden kilometr od rychlostní silnice.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account