119

Do Mladé Boleslavi a sousedících Kosmonos jezdím celý život docela často. Ovšem, že se zde nalézá takový skvost, to jsem se dozvěděla teprve před pár lety díky geocachingu.

Loreta patří k architektonickým skvostům Kosmonos. Byla postavena v letech 1702-1708 podle návrhu italského architekta Giovanni Alliprandiho na místě dřevěného kostelíka svatého Martina. Loreta je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa. Jejím vzorem byla první stavba tohoto typu v italském městě Loretto, která byla schránkou pro domek, v němž údajně žila Pana Marie a který byl do Loretta převezen ve 13. století.

Stěny Santa Casy jsou zdobeny reliéfy ze života Pany Marie a ve výklencích jsou umístěny sochy proroků. Vnitřek je zdoben imitacemi originálních fresek z italské Lorety. Santa Casa je obklopena ambity, které se otvírají do nádvoří řadou polokruhovitých arkád.

Na východní straně je postavena barokní kaple sv. Martina, která má oválný tvar a je zaklenutá kopulí byzantského typu. Pod kaplí se nachází krypta. Severně od Lorety stojí čtyřpatrová zvonice z roku 1673, která byla postavena podle návrhu dalšího italského architekta Francesca Carattiho.

Areál Lorety je průběžně opravován a restaurován.

Otevírací doba s průvodcem je zajišťována v měsících duben – říjen.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account