Být ubytovaný ve Vlčnově a nenavštívit búdy, to by byl doslova hřích.

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb. Vlčnovské búdy jsou ojedinělým dokladem staré konstrukční techniky, vznikly v 18. a 19. století. Jedinečným způsobem dokumentují jihomoravské vinohradnictví a sadařství a tomuto účelu slouží areál i v současnosti.

První zmínka o búdách, je již roku 1544. Většinou jsou búdy stavby většinou nadzemní, beze sklepů. Tím se zdejší búdy odlišují od vinných sklepů, jak je známe z jižních oblastí Slovácka. Búda má pouze dvě místnosti – v té první se víno lisuje a koštuje, v druhé, zadní, tzv. komůrce, se skladuje. Komůrka je jen třetinová ve srovnání s presúzem a má jen malé okénko, či je zcela bez oken, aby nedocházelo ke zbytečné cirkulaci teplého vzduchu z venku.

Dnes je búd celkem pětatřicet. Vedle několika solitérů schovaných v prostorech vesnické památkové rezervace “Stará hora” v sousedních Veletinách tvoří búdy v trati Kojiny jeden jediný řádek – dnešní památkovou rezervaci lidové architektury. Za císaře Josefa II. V roce 1785 bylo búd 149, zatímco klasických sklepů pouze sedm. Typické je modré obrovnání, na některých búdách se ještě setkáme s doškovou střechou.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account