Obec Sloup, to není jen známý skalní hrad, ale i lesní divadlo.

Lesní divadlo ve Sloupu je přírodní amfiteátr na okraji obce Sloup v Čechách na Českolipsku, kde se hraje od roku 1921 divadlo.

Mezi obcemi Sloup a Svojkov je zalesněné území s mnoha kopci, pod nimiž vede silnice od Zákup. Před sjezdem do obce Sloup je hospoda U sedmi trpaslíků a asi 250 metrů před ní je areál lesního, resp. skalního divadla. Je v malém údolí uvnitř pískovcových skal na dohled od zmiňované silnice. Stráň byla tehdy upravena jako hlediště pro 2000 diváků, dnes je tato kapacita o dost menší.

Divadelní spolek Sloup (zal. 1920) získal od hraběte Augustina Kinského pozemek, na němž za 50 000 korun postavili roku 1921 divadelní scénu. Byla slavnostně otevřena na Svatodušní neděli téhož roku 1921 profesorem Rudolfem Ringelem a hned se konalo první představení, drama Potopený zvon.

S různě dlouhými přestávkami divadlo přežilo až do dnešních let. V letech 2004–2005 byla divadlo opraveno. Bylo postaveno nové podium, sedačky pro 250 diváků, upraveny přístupové cesty s lavičkami, zhotovena elektrická přípojka a osvětlení, vyčistěny skalní prostory. Postupné úpravy celého areálu následovaly každý rok.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account