Bydlíme nedaleko Trojmezí, hranic s Německem a Polskem a tak poměrně často vyjíždíme na půldenní výlety i k našim “sousedům”. Konkrétně u Berzdorfského jezera jsme byli několikrát na krátké procházce, ale jednou jsme si s sebou vzali i kola a celé jezero objeli po místní, 18 km dlouhé cyklostezce.

Berzdorfer See, česky Berzdorfské jezero, je rekultivační jezero vzniklé zatopením bývalého lignitového dolu, ve kterém se začalo těžit v roce 1835. Za největšího rozmachu zde pracovalo sedm tisíc lidí a těžilo se až 50 tisíc tun hnědého uhlí denně. Důl by zavřen v roce 1997. Leží na východě Německa, ve spolkové zemi Sasko, ve východní části zemského okresu Zhořelec, jižně od města Zhořelce (Görlitz), hned vedle polských (250 m) a kousek (5 km) od českých hranic. Název má podle Schönau-Berzdorfu, největší obce v okolí. Jezero bylo kompletně napuštěno v roce 2013. Rozloha jezera je 965 ha (9,6 km²), délka pobřeží je 15,5 km, v nejhlubším místě je hluboké 71 m.

Zatápění hnědouhelného dolu potrubím z Nisy začalo dne 4. února 2004, napouštění bylo ukončeno v roce 2013.

Od napuštění se využívá k rekreačním účelům, mj. je tu přístav se 150 m dlouhou přístavní hrází. Kolem jezera vede cyklostezka dlouhá 18 km, vhodná i pro in-line bruslaře. Od června 2011 je v jezeře povoleno koupání na vlastní nebezpečí.

Vhodné místo pro plachtění a jachtaření.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account