Na místě dnešního kostela stával dřevěný kostel patřící protestantům, který byl roku 1724 zbourán. Současný kostel sv. Barbory byl postaven v letech 1725 – 1727 pravděpodobně podle plánů Kryštofa Dientzenhofera, stavbu však vedl jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.

 

Nad hlavním vchodem do kostela je umístěna pamětní deska s monogramem opata Otmara Zinkeho a letopočtem 1726, který udává kdy byl kostel sv. Barbory vysvěcen. Nejcennější památkou otovického kostela je oltář v jižní střední kapli. Reliéfy z oltářních křídel a další plastiky byly uloženy v depozitáři a v broumovském muzeu. Různé reliéfy a plastiky, pocházející převážně z 18. století. V expozici Muzea Broumovska je vystaven deskový obraz Ukřižování z 15. století, který je jedinečnou památkou svého druhu v celém regionu a původně byl součástí právě otovického kostela.

Dnes se kostel sv. Barbory nachází uprostřed vesnice, původně však stál zcela mimo výstavbu v otevřeném prostoru, obklopen hřbitovem. Bylo by zajímavé vidět, jak dokázal Dientzenhofer skloubit břehy řeky Stěnavy, která protéká v těsné blízkosti kostela, se stavbou samotnou. Je to jediné místo na Broumovsku, kde se musel vypořádat s tokem vody, ale vše kolem je dnes již zcela jiné, než v době vzniku kostela.

Ve 30. letech byl u kostela zřízen památník padlých v 1. světové válce, jehož autorem je trutnovský sochař Emil Schwandtner.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account