Tento nádherně zajímavý kout naší země jsme navštívili už mnohokrát a určitě ještě navštívíme.
Zámeček si nechal postavit v letech 1875 – 1876 kníže Otto Sigismund Schönburg-Waldenburg. Zámeček byl postaven v romantizujícím stylu švýcarské hájovny.
V podobném duchu jsou řešeny okolní parkové úpravy, jejichž ráz určují osaměle roustoucí stromy v hlavní louce. Jejich vyjímečnost spočívá jak ve vysoké nadmořské výšce (820 m n.m.), tak i v použití cizokrajných dřevin.
V současné době zámeček funguje jako ubytovací zařízení.
Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny najdeme v CHKO Slavkovský les. Jedná se o významnou lokalitu, která se dělí na pět částí: Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Z důvodu velmi kyselého ekosystému Kladských rašelin zde rostou známé druhy masožravých květin – rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná. Významně jsou zde zastoupeny lišejníky a mechorosty i z vzácného rodu baňatka. Z běžných druhů zde žije například jelen evropský a jelen sika, srnec obecný či prase divoké. V nepřehledných koutech rašelin se od roku 1996 usídlil rys ostrovid. Mezi nejnápadnější živočichy Kladských rašelin patří ale jedni z nejmenších – motýl žluťásek borůvkový a perleťovec severní. Turisté mohou pro svoji návštěvu využít 2 kilometry dlouhou naučnou stezku vedoucí po bezbariérovém povalovém chodníku.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account