Meteorologický sloup na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci ve stejnojmenném kraji je zapsaný jako kulturní památka v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky. Novorenesanční meteorologický sloup je zároveň součástí městské památkové zóny Liberec, vyhlášené 10. září 1992.
Meteorologickou stanici postavil v roce 1898 u nedávno dokončené radnice Wilhelm Lambrecht z německého Göttingenu, renomovaný mechanik a specialista na tzv. povětrnostní sloupy, v němčině tehdy obvykle označované jako Wetterhäuschen nebo Wettersäulen Iniciátory stavby meteorologického sloupu byli členové libereckého Horského spolku.
Kovová konstrukce meteorologické budky je umístěná na šestibokém žulovém  soklu s patkou a stupňovitou římsou. Budka je krytá plechovou mansardovou stříškou s kovovými aplikacemi v podobě slunečnic a má odemykatelné vitríny. Na střeše budky je trojboký nástavec zakončený vrcholem ve tvaru kuželu, nad nímž je na tyči kruh s motivem Slunce a Měsíce.

Uvnitř vitrín meteorologické budky jsou na mramorových deskách připevněny měřící přístroje a popisné tabule. Mezi těmito přístroji jsou Lambrechtův polymetr, zapisovací teploměr, teploměr maximo-minimální, thermohygroskop a holosterický barometr.[1] Termohygroskop, který je kombinací teploměru a vlhkoměru, ukazuje přibližně změnu rosného bodu za určitý časový interval. Informační destičky uvnitř vitrín stručně seznamují návštěvníky s jednotlivými přístroji.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account