V obci Helvíkovice (dnes součást Žamberku) se 21. srpna 1698 narodil vynálezce bleskosvodu Prokop Diviš. Rodný dům, který stojí kousek od Divoké Orlice, je přístupný od května do září. Vedle domku stojí kopie původního bleskosvodu.

Expozice městského muzea v rodném domku je rozdělena do dvou části. Jednou je světnice v podobě, jakou mohla mít v době Divišova narození, druhá část je věnována přímo Divišově osobě, jeho studiím, kněžské a vědecké dráze. Součástí expozice jsou repliky přístrojů, s kterým Diviš prováděl své pokusy.

U domku stojí replika Divišova bleskosvodu – 2,75 m široká a 3,15 m vysoká konstrukce vztyčená na 11 m vysokém ocelovém stožáru.

Přestože žamberští jsou na svého rodáka hrdí, v období mezi světovými válkami jeho rodný domek značně zchátral a roku 1941 se dokonce uvažovalo o jeho zbourání. Počátkem 60. let 20. století byl domek vykoupen ze soukromých rukou a 16.5. 1964 prohlášen za kulturní památku. V 90. letech po nesrovnalostech s původní majitelkou odkoupilo domek do svého majetku město Žamberk.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account