164

Letošní leden, narozdíl od let minulých, byl na sněhový příděl vcelku bohatý. Jen to sluníčko chybělo k tomu, aby se zima dala nazvat takřka ideální. Ale i tak nás to o víkendech táhne ven a jednou z procházek byla právě ta po Hamru, který jako rekreační oblast byl zmíněn i v kultovním filmu pro pamětníky – Léto s Andělem,  který se zde u jezera natáčel.

Hamr na Jezeře (Bad Hammer am See) – Rekreační středisko a lázeňská obec leží uprostřed překrásné, nedotčené přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými útvary u Hamerského jezera pod vrcholem Děvín a sousedním vrcholem Ostrý (Hamerský špičák).

Obec je poprvé připomínána roku 1322, kdy je uvedena první písemná zmínka o části obce Útěchovice a pánu Blektovi z Útěchovic. Tvář obce v údolí řeky Ploučnice se několikrát proměnila. V 16. století byl v obci vybudován mlýn na Ploučnici a několik hamrů na zpracování železné rudy (limonitu) těžené z nedalekého Děvína a jeho blízkého okolí.

Na konci 19. století se Hamr stal vyhledávaným lázeňským letoviskem. Byla zde postavena řada penzionů a vilek, čímž místo nabylo honosného lázeňského charakteru. Nad obcí na Křížovém vrchu můžeme spatřit novogotickou kapli Panny Marie Pomocnice křesťanů, pocházející z roku 1830.

Obcí dnes prochází významné turistické cesty i cyklotrasy vedoucí do Mimoně a dále do bývalého vojenského prostoru Ralsko, čímž se Hamr na Jezeře stal startovním místem do tzv. Cykloráje Podralsko.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account