Zvažujete, že příští dovolenou strávíte v Německu? Nebo hledáte neznámou oblast na prodloužený víkend? Potom bych pro vás měla jeden tajný tip. Tip, který byl asi dva roky dokonce mým malým cestovatelským snem.
Když jsem asi před dvěma lety jela pracovně vlakem z bavorského Regensburgu na západ Německa, byla jsem ve druhé části cesty naprosto uchvácena tamní vinařskou oblastí. Oblastí, o které jsem do té doby neměla ani tušení a která svou předokonalou úžasností upoutá pozornost opravdu každého, kdo projíždí kolem. A to jen pouhým pohledem z vlaku!
Když jsem tehdy nasedla do vlaku směr Köln am Rhein, čekala jsem jen další nezáživnou cestu vlakem a civění z okýnka. Po několika hodinách jsme ale projížděli oblastí, která nabízela skvostný výhled. Kopce, skály, na skalách vinice a řeka. A my jsme jeli několik desítek kilometrů podél této řeky a mohli se kochat úžasným výhledem. A jako vrchol všeho každých pár kilometrů nějaký hrad nebo zřícenina. Oči těkaly zprava doleva a nevěděly, na co se mají dívat dřív. Zkrátka dokonalá scenérie, kterou znáte možná tak z katalogu cestovní kanceláře. A to ještě kdoví jestli.
Od té doby jsem tuto trasu jela asi třikrát. A pokaždé s údivem v očích a bradou až na tričku.
Předsevzala jsem si tedy, že tam se někdy musím vypravit. Konečně vysednout z vlaku a projít se mezi vinohrady. Vyšplhat na kopec k nějakému hradu nebo si jen sednout k řece a pozorovat precizně srovnané řádky révy na skalách.
A letos se mi splnil můj malý velký sen. A upřímně řečeno to bylo o dost lepší, než jsem si myslela. A mnohem dokonalejší než obrázek v katalogu.
mosela1
Kde se nachází
Abyste věděli, o čem je řeč, tak se jedná o oblast u řeky Mosely. Stejně jako v Bavorsku v okolí Würzburgu, i ve spolkové zemi Rheinland-Pfalz (Porýní-Falc) najdete na Mosele množství vinic a vinohradů. Od nám známých vinohradů na jižní Moravě se ale tato oblast hodně liší. Vinice nenajdete na kopcích, ale převážně na skalách, kde má víno za ta léta již uzpůsobené podmínky. Turisticky je celá oblast oblíbena hlavně u starších ročníků. Ale i mě, jako zástupce nedůchodcové generace Mosela naprosto uchvátila! K zábavě se nabízí totiž nejen popíjení vína u místních vinařů, ale i například celodenní nebo několikahodinové vyhlídkové jízdy lodí celou vinařskou oblastí. Milovníci turistiky se můžou vydovádět na kopcích, které jsou opravdu za každým rohem. A jako bonus se můžete vyšplhat k různým hradům, zříceninám a vyhlídkovým místům, kde máte skvostný výhled na celou oblast nebo minimálně na řeku a její zákoutí i za dvěma zatáčkami.
Když jsme o víkendu projížděli touto oblastí, vůbec jsem nemohla uvěřit, že jsme pořád v Německu. Bylo to jako vidět část Německa, která se nikde v Česku nepropaguje a o které nikdo neví. Takový velký ukrytý poklad.
Spontánně a vlastně i trochu naslepo jsme objednali ubytování ve vesničce Kattenes. Velikostně by se celá vesnice dala nazvat dírou, co se týče kvality života to bylo jednoznačně království. Stejně jako Alken – víska na druhé straně. Nádherné domy, dechberoucí výhledy, výborné víno a vinice snad i na balkónech.
Věřím, že v létě nebo na podzim dělá celá oblast ještě sympatičtější dojem. Na mě ho však udělala i na jaře, kdy se vinohrady teprve začínaly zelenat a hrozny byly ještě v dalekém nedohlednu.
mosel
Jestli máte v plánu udělat si dovolenou v této oblasti, doporučuji spojit procházky po vinicích s atrakcemi v okolí. Kromě historického města Koblenz, kde se nad řekou můžete dokonce svézt lanovkou, doporučuju i četné turistické stezky nebo pro otrlejší procházku po nejdelším visutém mostě v celém Německu. Most se nachází v blízkosti městečka Mörsdorf a je dlouhý asi 360metrů. 360metrů dobrodrůžo chůze, při které vám adrenalin poleze snad i ušima. Já sama jsem se na přechod z jedné strany na druhou velmi těšila. Chtěla jsem po dlouhé době zase trochu pošimrat svou komfortní zónu. Což se podařilo na výbornou. Když jdete po mostě visutém 100 metrů nad zemí, a cítíte, jak se lana mostu s každým byť jen sebemenším závanem větru lehce zhoupnou, vážíte káždý krok a jen zřídka sundáte ruku ze zábradlí. Přesto stojí zato jít se na most aspoň podívat. Když už budete stát před ním, určitě se hecnete a budete chtít přejít! A v polovině mostu, kde to opravdu houpe, už vlastně není cesty zpět 🙂
mosela
Není na co čekat! Porýní a Mosela je prostě skvělým místem na dovolenou!
A jestli vás zajímá více důvodů, proč byste měli Německo rozhodně navštívit, doporučuji stáhnout si můj eBook 5 důvodů, proč si zamilovat Německo!
Více informací najdete na mých stránkách www.michaelaskopalova.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account