Stalo se před 77 roky…
Bylo 6. 6. 1944, už řadu dní panovalo nad Kanálem špatné počasí. Ten den však meteorologové hlásili vrchnímu veliteli spojeneckých vojsk generálu Dwightu Eisenhowerovi, že se očekává krátké zlepšení. “Pánové, jdeme na to!” měl prý prohlásit směrem ke svému štábu.
Konečně po měsících příprav mohla spojenecká letadla do vzduchu. Asi 1 200 letadel opustilo Anglii, aby několik hodin před samotným vyloděním na plážích připravilo pozice za nepřátelskými liniemi. Výsadkové lodě, plné napjatých vojáků, vypluly… Den D!
Operace Overlord začala…
Jako místo invaze bylo vybráno pobřeží Normandie v severozápadní Francii, kde měli Američané přistát v sektorech s kódovým označením Utah a Omaha, britské jednotky v sektorech Sword a Gold a Kanaďané na pláži s označením Juno. Všichni věděli, že tam za Kanálem na ně čeká Atlantický val – opevnění tak důkladné, že Němci nepochybovali o tom, že se nedá překonat.
Viděli jste film z roku 1998 Zachraňte vojína Ryana? Tak, přesně tak jako na začátku toho filmu to na pláži Omaha vypadalo! Představte si ty kluky: po pás ve vodě a s plnou polní museli přebrodit k písku na pláži, dostat se přes pláž a pak je čekal relativně příkrý svah… A to všechno pod neustálou palbou z kulometů a děl z opevněného svahu. Nebylo kde se ukrýt, kde schovat. Smrt byla všude. Bylo to jenom o štěstí a náhodě, kdo přežil a kdo tam toho 6. června před 77 lety zůstal. Dodnes jsou na oblázcích z této pláže vidět stopy po kulkách.
Před časem jsem na pláži Omaha byla. Byl krásný letní den, jako stvořený na koupání.  Všude jinde by byli rekreanti, hrající plážový volejbal, pikniky, pokřikující děti, ale tady ne. Tady to nejde. To místo je dodnes tak prosyceno krví padlých, že člověk mimoděk i ztiší hlas, jako by byl na hřbitově. 
A hřbitov tu také je. Přímo nad osudnou pláží je jeden z nejznámějších hřbitovů padlých amerických vojáků. Tisíce bílých křížů a stovky Davidových hvězd. Tady leží i dva synové prezidenta Theodora Roosevelta a hrob tu mají i dva ze čtyř bratrů Nilandových, ano, to jsou ti z filmu Zachraňte vojína Ryana…
V jednom z malých měst poblíž je muzeum věnované Dni D. Před ním vlály na stožárech vlajky zemí, jejichž vojáci se vylodění v Normandii zúčastnili. Už z dálky jsem mezi nimi viděla i tu naši. A věřte mi, že jsem na to byla hrdá! 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account