Jsou různé pomníky. U nás i ve světě. Pomníky králů, politiků, buditelů, spisovatelů, sportovců, hrdinů, vědců a kdo ví koho ještě.
Toto jsou moje pomyslné stupínky vítězů podivných, nebo zajímavých pomníků, které jsem viděla.
4. MÍSTO a bramborovou medaili má pomník Mikuláše Koperníka v městě Olsztyn v Polsku. Ani ne tak pro sochu jako takovou, ale Koperník tam vypadá, jako by se právě chystal někoho políbit. A tak mu ženy všeho věku sedají na klín, pusinkují ho, hladí po obličeji a podobně. Všimněte si, jak je chudák celý ohlazený! 🙂
3. MÍSTO a bronzovou medaili mají pomníky vítězům mongolského zápasu. Jejich jména by nám nic neřekla, ale vězte, že v Mongolsku jsou tito vítězové oslavováni víc než cokoliv jiného a těm nejlepším se přímo staví pomníky. Žádný jiný sport takovou masovou oblibu nemá. Zápasníci (jen muži) bojují ve vyřazovacím turnaji, jejich pomocníci o nich zpívají přítomným písně, vítězové dostanou mimo jiné titul slon a lev… je to prostě zážitek. Tradičně je mongolský zápas součástí největšího a nejoblíbenějšího mongolského festivalu, kterému se říká nádam. 
2. MÍSTO a stříbrnou medaili mají dvě stopy v dlažbě na hlavním náměstí v městě Vilnijus v Litvě. Jsou tu na památku tzv. Baltského řetězu. Byla to pokojná politická demonstrace, která proběhla 23. 8. 1989 ve třech baltských zemích, tedy Litvě, Lotyšsku a Estonsku, okupovaných tehdy Sovětským svazem. Odhadem dva milióny lidí (Neuvěřitelné číslo!) vytvořily lidský řetěz dlouhý asi 600 km s cílem ukázat soudržnost těchto tří pobaltských národů a jejich touhu po svobodě. Představte si to! Ruku v ruce, bok po boku 2 miliony lidí! První z nich stál tam, kde jsou ty stopy…      
1. MÍSTO a zlatou medaili má pomník Jonase Vileišise v městě Kaunas v Litvě. Že vám to jméno absolutně nic neříká a že to první místo nechápete??? No právě! Když jsem ten pomník fotila, tak mi to jméno také zcela nic neříkalo a musela jsem si ho vyhledat na Wikipedii a to navíc v anglické verzi. Tak proč první místo? Jonas Vileišis byl totiž úředník! Přesněji řečeno starosta Kaunasu. A já opravdu neznám a nevím, že by někde u nás či v cizině postavili vděční obyvatelé města nějakému ÚŘEDNÍKOVI pomník! Na úředníky se aspoň u nás houfně nadává, jsou vysmíváni, osočováni, kritizováni, ale stavět jim pomníky? To jeden opravdu kroutí hlavou. Na obranu obyvatel Kaunasu je ale třeba říct, že on ten Jonas Vileišis opravdu špatný starosta nebyl! Pod jeho vedením Kaunas rychle rostl a stal se skutečně moderním městem. Byl zaveden vodní a odpadní systém, bylo postaveno více než 2 500 budov, včetně tří moderních mostů. Všechny ulice města byly vydlážděny, doprava tažená koňmi byla nahrazena moderními autobusovými linkami a byly zřízeny nové parky a náměstí. Byly položeny základy systému sociálního zabezpečení a  postaveny tři nové školy. Také jim tak trochu v Kaunasu závidíte a to první místo už chápete?
P. S. Jasně, že mám také fotku s Koperníkem! Culíme se tam na sebe velice něžně. Ale sem ji dávat nebudu. Stydím se. 🙂

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account