Nejstarší bugatka světa s výrobním číslem 365 se nachází v Národním technickém muzeu v Praze. Dvousedadlový sportovní automobil byl vyroben v roce 1910.

 

Národní technické muzeum v Praze je největší institucí v České republice, specializovanou na exponáty technického charakteru. Dvousedadlový sportovní automobil Bugatti 13 byl vyroben v roce 1910 a je nejstarším ve světě dochovaným výrobkem molsheimské továrny Ettore Bugattiho.

Nejstarší dochovaný vůz Bugatti, jeden z pěti vozů vyrobených v prvním roce existence továrny. Vůz byl prodám Robertu Patočkovi, řediteli rafinérie cukru v Ústí nad Labem. V dubnu 1913 zvítězil Patočka s tímto vozem ve své třídě v závodě do vrchu Zbraslav – Jíloviště.
 
Z historie firmy

Francouzskou firmu Bugatti založil v roce 1909 Ettore Bugatti v Molsheimu poblíž Strasbourgu. Před založením vlastní firmy pracoval Bugatti u automobilek De Dietrich, Mathis, Deutz a Prinetti. Prvním modelem byl Bugatti 13. Od roku 1922 vyráběl Bugatti řadové osmiválce. Vrcholem nabídky se stal Bugatti Royale s motorem o objemu téměř 13 litrů. Firma vyráběla především sportovní a závodní vozy. Po válce bylo vyrobeno ještě několik vozů Bugatti 101, značka byla zrušena v roce 1957.
Bugatka v Praze - nejstarší bugatka v České republice i na světě

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account