Počátky šluknovského panství se datují od roku 1487, kdy zde byla vybudována tvrz, dřevěné panské sídlo, k němuž náležel pivovar, sladovna a zahrada, kde se pěstoval chmel.

V roce 1566 panství Šluknov obdržel Arnošt ze Šlejnic, který pravděpodobně po smrti svého otce Jiřího ze Šlejnic nechal na místě původní tvrze vybudovat mezi léty 1566 – 1573 nové reprezentační sídlo ve stylu saské renesance.

Posledním nabyvatelem se ve 30. letech 20. století stává Ervín Leopold Nostitz – Rieneck, majitel velkostatku Pakoměřice – Měšice u Prahy.

Po druhé světové válce byl Šluknov jako německý majetek konfiskován a vlastníkem se stalo město Šluknov. 4 října 1949 se v prostorách zámku slavnostně otevřelo městské muzeum.

2. dubna 1986 z dosud neznámých příčin vypukl v zámku požár, který zcela zničil krov včetně krytiny střechy, dále celé třetí patro a značnou část druhého patra. Generální oprava zámku ve Šluknově byla ukončena již v roce 1990, a to z důvodu nedostatku finančních prostředků. Během několika let nečinnosti začal zámek pomalu chátrat.

Až v roce 2005 byly po dlouhých přípravách zahájeny práce na celkové rekonstrukci objektu.

Po dokončení úprav objektu zámku v roce 2009 byl upraven také přilehlý zámecký park, a to zhotovením vstupních bran, uzavřením zámeckého parku (dozdění ohradní zdi) a jeho celková revitalizace. Zámecký park je tak dnes místem pro příjemnou procházku či posezení a slouží široké veřejnosti.

Od roku 2016 má šluknovský zámek prvorepublikový prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. Prvorepublikový okruh je věnován poslednímu majiteli Šluknovského panství Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rineckovi. Během prohlídky tak procházíte jeho soukromým apartmánem, kde máte možnost spatřit kancelář, šatnu, ložnici, dětský pokoj, jídelnu a navštívíte i jeho oficiální kancelář.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account