Takové malé “české stonehenge”, to jsou na poli, pod rozhlednou Dymník na Rumbursku, rozmístěné kamenné kvádry, které jsou v kruhu, a dá se k nim přijít po cestičce. Tato kamenná hvězda je složena z 22 sloupů, z nichž každý je vysoký více než 5 metrů.

Stavba vznikla v letech 2002-2003 poté, co místní podnikatel a pozdější investor odkryl při rekonstrukci kanalizace v nedalekém Jiřetíně pod Jedlovou sérii dlouhých, velkými klíny naštípaných žulových překladů, které přemosťovaly místní potok a hledal pro ně další využití.

Všechny kameny jsou mezi sebou propojeny šedými a načervenalými žulovými chodníky vytvářejícími labyrint, v jehož středu se objevuje hvězda složená z trojúhelníku směřujícího nahoru a z trojúhelníku směřujícího dolů. Dávný symbol má řadu významů, ale v podstatě znamená, že řád nebe je podobný řádu země  a člověk stojí jako svorník uprostřed. Jindy se vysvětluje jako pobídka k tomu, aby úsilí člověka v rovnováze směřovalo k praktickým záležitostem i k věcem, jež jej přesahují.

1 Komentář
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Sem jsme vloni nedojeli, skolila mě zlá nemoc 🙁

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account