Bredovský letohrádek se nachází jen pár kroků od zámku Lemberk. Dříve byl jeho součástí. Od zámku k letohrádku mineme několik zachovalých chalup, které jsou i v současnosti obydleny.

Letohrádek byl postaven v letech 1660 – 1680 u zámku Lemberk Kryštofem Rudolfem Bredou, majitelem panství. Bredovským stavitelem byl Caesar Biot. Roku 1726 prodal Karel Josef Breda panství i se zámkem Filipu Josefu hraběti Gallasovi. Panství bylo v majetku rodu Gallasů, později Clam-Gallasů, až do znárodnění roku 1945. Letohrádek byl využíván pouze příležitostně, a na počátku 20. století se stal sídlem lesní správy rodu a přilehlá zahrada sloužila jako zahradnictví (pěstovaly se zde nejen květiny, ale i ovoce a zelenina, součástí byly skleník.

Bredovská lipová alej se nachází v katastru obce Lvová (okres Liberec), v blízkosti zámku Lemberk, vine se podél cesty mezi Bredovským letohrádkem a hřbitovní kaplí Nejsvětější Trojice (Zdislavina kaple). Dnes je toto místo součástí Krajinné památkové zóny Lembersko.

Alej byla zalořena kolem roku 1796 a tvoří ji zhruba 90 stromů, v nichž dominuje lípa srdčitá (Tilia cordata), objevuje se tu ale i několik lip velkolistých (T. platyphyllos), několik dubů zimních (Quercus petraea) a dub letní (Q. robur). Délka aleje činí zhruba 430 metrů. Dříve tu stála křížová cesta, po straně se nacházel vrchnostenský sad; okolí zdobí několik novodobých plastik.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account