Článek nejen o řízení, ale i o autopůjčovnách a vlastních zkušenostech.
 
Když jsem se chystala rezervovat auto pro náš irský roadtrip, hledala jsem si informace, jaké to je řídit na levé straně. Nic moc jsem nenašla a zároveň se mi zdály informace trošku zastaralé.
Je na čase vzít informovanost řidičů do vlastních rukou. 😀
Informace zde uvedené pochází z mých vlastních zkušeností a vztahují se především na Irskou republiku a Severní Irsko (UK), ale myslím, že budou bez problému použitelné i jinde ve Velké Británii.

Předpokládám, že sem nepojedete vlastním vozem a že si auto budete chtít pronajmout.
První problém autopůjčoven je, že neakceptují debetní karty a musíte tedy mít kartu kreditní, kterou použijte už při rezervaci. Stejnou kartu pak předložíte při samotném vyzvedávání auta a z této karty vám budou strhávat peníze. Bez kreditní karty to opravdu nejde a není šance to obejít. Určitě nespoléhejte na to, že sem přiletíte a že se to “nějak” vyřeší. Nevyřeší a pravděpodobně z toho budete mít jen trápení.
Pokud je vám méně než 25 let, připravte se, že budete muset ve většině případů uhradit poplatek za “mladého řidiče”. Pokud je vám méně než 21, auto s největší pravděpodobností nikde nedostanete.
Při pronájmu auta po vás budou chtít depozit, tedy čásku, která bude garantovat, že auto v pořádku vrátíte. Většinou vám ale neřeknou, jaká částka to bude. Nám to už nejednou způsobilo potíže, protože depozit se zablokuje na vaší kartě a vy až do návratu nemůžete s těmito penězi disponovat.
Mě třeba tentokrát chtěli bloknout depozit ve výši 1500 eur, při bankovním přepočtu to vycházelo na nějakých 40 000. Já počítala s depozitem 1000 eur a tohle bylo trošku nad rámec rozpočtu. Musela jsem si tedy dokoupit pojištění auta za cca 250 eur, a tím pádem jsem nemusela dávat depozit. Nevím do jaké míry je to vyčůranost autopůjčoven, které prostě ví jak vydělat, nebo do jaké míry se potřebují pojistit, protože mají špatné zkušenosti. Každopádně dopředu informace většinou nedostanete a na místě pak musíte řešit spoustu věcí operativně. Nebo se zkuste předem spojit s autopůjčovnou a vyžádat si detailní informace konkrétně k vaší zápůjčce.
Pokud máte kreditku, dostatek peněz, platný řidičák a vhodný věk, vše se vždy dá “nějak” vyřešit.
Auto už jsme v Irsku brali třikrát a vždy nás čekalo nějaké nepříjemné překvápko, naštěstí pokaždé se šťastným koncem.

Ve chvíli kdy vše šťastně vyřešíte a dostanete klíčky od auta, přichází první problém – sednout si na správnou stranu, tedy doprava. Člověk jde totiž automaticky na levou stranu, jako doma. 😀
Celý článek si můžete přešít ZDE. 
Šťastnou cestu!

1 Komentář
  1. Hanka Vránová 6 měsíců ago

    Já se musím přiznat, že bohužel nejsem moc zkušená řidička a zvyknout si na řízení vlevo by mi dělalo neskutečný problém. Tipuju že na první křižovatce bych se zařadila do protisměru. Celkově řídím hrozně nerada. Docela mi dělají problém i některé dopravní značky – https://www.dopravniznaceni.com/ I když je pravda, že většinu těch základních znám. Některé si ale bohužel i po letech stále pletu.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account